PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla Türkçe Linklerde Gözüme Çarpan Hata

simplex
06-02-2012, 17:05
selamlar, joomla sitemizin linklerini genel yapılandırma dosyalrından türkçe olatak ayarladım .htacess dosyasını oluşturduktan sonra linklerimiz türkçe oldu buraya kadar bi sıkıntı yok ama elle eklediğpim haberlerin türkçe linklerinde bi problem var. içeriklerin "id" numaralarıda türkçe linklerde görünüyor. örnek olarak vereyim "domain.biz/haber-listesi/9-sandikli-haberleri/1380-oteller-kiraya-veriliyor.html" kırmızı ile işaretlediğim yerler birisi katagori biriside katagoriye bağlı yazı ama neden böyle çıktığını yada bunu iptal etmenin yolunu bulamadım bilen varsa yazabilirmi?

ingöğretmeni
06-02-2012, 17:15
Bunlar Joomla'nın kendi yapısında mevcut. Bunun çözümü için AceSef gibi bir bileşen kurmanız gerekiyor. Diğer bir yolda her metnin bir menü öğesine bağlanması ki çok da işlevsel değil bence. AceSef işinizi görecektir.

M.Enes AYDÜZ
06-02-2012, 19:10
Joomlanın standart seo linkleri bu şekilde. İçerik ve kategorilerin başında rakamlar oluşuyor.

Örnek: Joomla İstanbul Sohbetlerinde Buluştuk - Joomla Portalı (http://www.joomla.gen.tr/jug-etkinligi/348-joomla-istanbul-sohbetlerinde-bulustuk)

Bunun bir zararı yok. Sadece görüntü olarak belki rahatsız edebilir. Kurtulmak için seo bileşeni kurmanız gerekiyor.

turkmuzigi
06-02-2012, 19:28
selamlar, joomla sitemizin linklerini genel yapılandırma dosyalrından türkçe olatak ayarladım .htacess dosyasını oluşturduktan sonra linklerimiz türkçe oldu buraya kadar bi sıkıntı yok ama elle eklediğpim haberlerin türkçe linklerinde bi problem var. içeriklerin "id" numaralarıda türkçe linklerde görünüyor. örnek olarak vereyim "domain.biz/haber-listesi/9-sandikli-haberleri/1380-oteller-kiraya-veriliyor.html" kırmızı ile işaretlediğim yerler birisi katagori biriside katagoriye bağlı yazı ama neden böyle çıktığını yada bunu iptal etmenin yolunu bulamadım bilen varsa yazabilirmi?
İsteğinizin Türkçe ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Zaten örnek verdiğiniz linkler de Türkçe değil. 1380-oteller-kiraya-veriliyor.html sayfa isminin başındaki 1380'i kaldırmak sadece joomla'nın olanaklarıyla mümkün değil sanırım. Ama 9-sandikli-haberleri'nin (kategori isminin) başındaki 9 kaldırılabilir.

simplex
07-02-2012, 15:07
Joomlanın standart seo linkleri bu şekilde. İçerik ve kategorilerin başında rakamlar oluşuyor.

Örnek: Joomla İstanbul Sohbetlerinde Buluştuk - Joomla Portalı (http://www.joomla.gen.tr/jug-etkinligi/348-joomla-istanbul-sohbetlerinde-bulustuk)

Bunun bir zararı yok. Sadece görüntü olarak belki rahatsız edebilir. Kurtulmak için seo bileşeni kurmanız gerekiyor.
evet size katılıyorum sadece gözü bozuyor bende böyle kalmasına karar verdim bakalım google amcamız nasıl indexleyecek :)

Macit
13-02-2012, 20:33
Uğraştırıcı bir iş, fakat bu id'leri kaldırmak mı istiyorsunuz? Bu mümkündür. Ama başta dediğim gibi <<<

osmanoglu
19-07-2012, 20:08

components\com_content\router.php dosyasını açın

27 SATIRIRINI

$advanced = $params->get('sef_advanced_link', 0);

BUNUN İLE DEĞİŞTİRİN

$advanced = $params->get('sef_advanced_link', 1);

208 SATIRINI

$advanced = $params->get('sef_advanced_link', 0);

BUNUN İLE DEĞİŞTİRİN

$advanced = $params->get('sef_advanced_link', 1);

228-232 SATIRLARINI

if (strpos($segments[0], ':') === false) {
$vars['view'] = 'article';