PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Web programlamanın neresinden başlamalı?

Alaca
07-02-2012, 23:53
Merhabalar!

Yaklaşık 4 yıldır net ortamında web sitesi ve grafik tasarım ile sırf merakım olduğu ve uğraşıyorum. Birçok web sitesi yaptım. Ve tamamen Joomla içerik sistemi ile uğraştım. Başka birşey üzerine uğraşmadım.

Şimdilerde farkediyorum, hazır içerik sistemleri ile hazırcılığa alıştık. Peki kendimiz bir web sitesi yapalım desek ne olurdu? O zaman kendimi yapayalnız hissediyorum işte.

Esas mevzu şu;

Diyelim ki bir kolej için web sitesi yapacağım. Ve benden her öğrenciye ait ayrı bir panel istiyorlar. Velisi bu panelden girince öğrencinin durumunu görecek. Tüm öğrencilerin durum güncellemelerini buradan yapacağız. Tasarımı basit ama işlevi büyük bir sistem...

Peki benim bunu yapabilmem için, hangi programları öğrenmem lazım? Böyle bir sistemi vücuda getirebilmek için öğrenmem gereken programları sıralarsanız memnun olurum. Artık web tasarımı çekirdeğine inmek istiyorum.

Selamlar.

aligultekin34
07-02-2012, 23:58
İlk önce başta html ve css bilgisi lazım. Sonra Php, Mysql, Jquery bilgisine ihtiyaç vardır. En son tabikide güvenli kodlama olayını iyi bilmek gerek..

mhusty
08-02-2012, 00:03
İlk başta Html ve Css bilmeniz gerekmektedir... Daha sonra İşlevsellik ve kullanım konusunda iki seçenekli programlama dilleri var Php ve ASP bunlardan artı ve eksi yönlerine göre biriyle ilerlemelisiniz.. Daha sonra bu öğrenci takip sistemi için İyi bir veri tabanı organizasyonunu öğrenmelisiniz ... Sql , Acess , Mysql tarzı şeyler... Jquery ile sitenizin kullanıcıyla iletişimini arttırabilirsiniz...

aligultekin34
08-02-2012, 00:03
Daha ileri düzey için ise Bir framework yapısını iyi bilmek lazım. Codeigniter ve Zend Framework gibi frameworklerin yapısını bilmek şart.

Alaca
08-02-2012, 01:31
MySql ile başlangıç yapmam gerekiyor sanırım. Hiç kolay olmayacak ama merakımı yenemiyorum.

Peki şimdiye kadar öğrenenler bunları nasıl öğrendi?

Kursa mı gitti? Yoksa net ortamında mı kavradı?

aligultekin34
08-02-2012, 12:02
İlk Önce HTML -->> CSS -->> PHP -->> MYSQL öğrenmeniz lazım. Bu sıra ile yapabilirsiniz. Jqueryi de Arasına serpiştirirseniz çok güzel çalışmalar çıkar ortaya..

unidozer
17-07-2012, 14:07
drupal + drupal panels eklentisi + drupal views eklentisi + drupal cck eklentisi :)

gayet yeterli olur. tema için zaten biliyorsunuzdur.