PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : freelance kazanılan paranın vergilendirilmesi

nizamgl
12-02-2012, 15:30
Bu konuya bir açıklık getirebilirmiyiz acaba
nasıl olabilir
-bu şekilde elde edilen kazanç için vergi ödemelimiyiz ?
-ödemeliysek nasıl ödeyeceğiz ?
-şirket kurmak gerekli mi ?
-faturalandırma nasıl olabilir ?
-şirket kurmak gerekliy se nasıl bir yol izlenebilir ?
Biraz araştırdım ama bi çözüm bulamadım bilgiis olan varsa bilgilerini paylaşabilir mi acaba ?

dakini
12-02-2012, 16:05
İşi yaptıran taraf ödediği ücretin karşılığında fatura istiyorsa ve sizde fatura kesebilecek durumdaysanız zaten otomatikmen vergi ödemiş olursunuz.
Fatura kesebilmeniz içinde sonuçta bir şirketiniz olması gerekiyor,bu işler için basit bir şahıs firması açtırabilir ve evinizin bir odasını ofis olarak gösterebilirsiniz.
Yada bir arkadaşınızın/tanıdığınızın bu işlerle ilgili bir firması varsa onun faturasını kullanıp sadece KDV tutarını arkadaşınıza öder ve işinizi halletmiş olursunuz.
Eğer karşı taraf bir fatura istemiyorsa zaten hiç bir sorununuz yok demektir,al gülüm ver gülüm misali işinizi halledebilirsiniz.

Ben böyle biliyorum,daha doğrusunu bilenler düzeltebilirler.

M.Enes AYDÜZ
12-02-2012, 16:15
Bugüne kadar yapılan bu şekilde yapılan satışlar ve hizmetler için vergi ödenmiyordu. Fakat eticaretin gelişmesiyle birlikte bu sektör çok büyüdü. Devlet bu tür şeylerin kayıtdışı olmaması için uğraşmaya başladı. Özellikle son 1-2 haftadır bununla ilgili gelişmeler var.

İnternetten Ürün Satanlar Mercek Altında. Ceza Kapıda! - Joomla Portalı (http://www.joomla.gen.tr/internet/350-internetten-urun-satanlar-mercek-altinda-ceza-kapida)
Gündem İnternetten eski bilgisayarını sattı, 52 bin lira ceza yedi ZAMAN (http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1243875)

Bir ürün yada hizmet satışı yapabilmeniz için kısaca;

En basitinden şahıs işletmesi kurmalı,
Her ay 300 küsür tl bağkur ödemeli,
Her ay 100-250 tl arası muhasebe ücreti ödemeli,
Sabit bir "işyeriniz" olmalı. Kira kontratında işyeri yazmalı. Bu yüzden stopaj ödemelisiniz.
Fatura şudur budur gibi matbaa işlemleri için para harcamalı,
...
...
Her ay sattığınız ürünlerin yüzde 18 kdvsini ödemeli,
3 ayda %15-%20 arasında bir oranda geçici vergi ödemeli..
...
..

Yada şirketi olan bir arkadaşınız üzerinden fatura kestirerek işinizi halledebilirsiniz. Fakat ilerde bir gün BANKA HESABINIZA GİREN paraların hesabını nasıl açıklayacağınızı ve "şeyyy.. ben arkadaşımdan kestirmiştim faturayı..." demek zorunda kalabileceğinizi, dolayısı ile arkadaşınızın da başını yakacağınızı...

dakini
12-02-2012, 16:25
Yada şirketi olan bir arkadaşınız üzerinden fatura kestirerek işinizi halledebilirsiniz. Fakat ilerde bir gün BANKA HESABINIZA GİREN paraların hesabını nasıl açıklayacağınızı ve "şeyyy.. ben arkadaşımdan kestirmiştim faturayı..." demek zorunda kalabileceğinizi, dolayısı ile arkadaşınızın da başını yakacağınızı...

Burada yasal olarak bir sıkıntı yokki.Ortada girişi çıkışı kontrol edilecek fiziksel bir ürün yok çünkü.Sen faturada zaten belirtiyorsun hizmetin şeklini bilmemne yazılım ücreti diye mesela.Devlete verginide ödüyorsun.Benim banka hesabıma giren 1000 tl nin peşine kim neden düşecek? diye düşünüyorum :)

Ayrıca verdiğiniz örnekte adam 26 bin tl lik bilgisayar parçası satmış,freelance yapılan işle alakası yok.Ama tabii bu işi hukuk yönünden daha iyi bilen arkadaşların yorumlarına saygı gösteririz.

Akar
12-02-2012, 18:14
Burada yasal olarak bir sıkıntı yokki.Ortada girişi çıkışı kontrol edilecek fiziksel bir ürün yok çünkü.Sen faturada zaten belirtiyorsun hizmetin şeklini bilmemne yazılım ücreti diye mesela.Devlete verginide ödüyorsun.Benim banka hesabıma giren 1000 tl nin peşine kim neden düşecek? diye düşünüyorum :)Şahıs peşine değil ama sektör peşine düşüyorlar arada malum. O zaman da sorun olması işten değil. Neticede ticari hukuka uydurulmuş ama aslında hukuken yanlış bir şey bu yapılan.

Serbest çalışan arkadaşlara tavsiyem, özellikle fatura isteyen şirketler olursa gider pusulası düzenlemelerini isteyin. Bu şekilde onlar masraf olarak gider kalemine işleyebilirler, hem de her ikiniz bu alışverişi kanuni yoldan yapmış olursunuz. İş yapanın vergisi gider pusulasındaki yer alan (sanırım %5 olacaktı) stopaj ile ödenmiş olur.

Onun dışında, şahıs kuruluşu (firma), dakini'nin söylediği şekilde kurulabilir. Enes'e katılmıyorum...o kadar çok masrafınız olmaz "evden yapılan bir iş için". Ancak şöyle de katılıyorum; ayda bir 3-5 kuruş iş yapanın firma kurması düşünülmez, o kadar olmaz dediğim masrafı bile kaldıramaz. Diğer şartlar oluştuğunda vergi levhası sahibi olunması şart da değil.

nizamgl
12-02-2012, 19:27
şirketlere yapılan işlerde gider olarak faturalandırılıyor ama iş yaptığın herkes te gider faturası kesemeyebiliyor böyle bir durumda nf yapılabilir

dakini
12-02-2012, 20:01
Böyle bir durumda işi yaptığın kimse fatura istemiyorsa sende bir ürün bir malzeme vermediğin için,o kimseden harçlık almış gibi olursun,bir mükellefiyetin olmaz yani.

Akar
12-02-2012, 21:19
şirketlere yapılan işlerde gider olarak faturalandırılıyor ama iş yaptığın herkes te gider faturası kesemeyebiliyor böyle bir durumda nf yapılabilirŞirketin 3-5 liraya kırtasiyeden alacağı bir gider pusulasından bahsediyoruz, fatura değil. Fatura istiyorsa öncelikle ticari kimliğin olmadığını, gider pusulası kesmesini istersin. İlle de fatura diyorsa başka.

Örnek: Ben şirkette ider pusulası çok kullandım zamanında. Adam telefonunu satmaya geliyor, vatandaşın alım-satım hakkı var; ille de sen telefonunu satmak için vergi levhasına sahip olmalısın diye bir şey yok. Gider pusulasını keserek telefonu alırdım, telefonun resmen alım-satımı gerçekleşmiş olurdu. % bilmemkaç (5 idi o zaman) stopaj vergisini öderdim (dilersem pazarlığımı ona göre yapardım). Sıradan vatandaş bana resmen bir satış yapmış olurdu, ben bir alım yapmış olurdum. Muhasebeciye gider pusulasını verirdim işlemesi için. Böyledir yani...TTK ve VUK değişmediyse tabii. Hizmet için de aynı şey söz konusu.

aligultekin34
12-02-2012, 21:26
Alan memnun satan memnun olunca durumlar nasıl olacak :)

M.Enes AYDÜZ
12-02-2012, 21:45
Bu tür işler riskli işler. Serbest meslek erbabları için kolaylıklar mevcut fakat okuduğum birçok yazıdan ortak bir nokta çıkaramadım. Kimi yüzde 5, kimi yüzde 10, kimi yüzde 20 oranında bildirim yaparsınız demiş.

Ltd.şti'yken 60.000 küsür TL (60milyar) vergi cezası ödemiş biri olarak, dikkat etmenizi ve mutlaka daha önceden bu tür işlerle uğraşmış muhasebecilerden yardım almanızı tavsiye ederim.

aligultekin34
12-02-2012, 21:56
Bu internet sitelerinden aldığımız ürün için ben mesela fatura alıyom ya da veriyom. Ürün garantili ve de 2 ay gibi kullanılan ürünleri ilk faturasıyla beraber alıp sattığımız zaman bi sıkıntı yaratırmı alıcı ve satıcı için. Ortada bir fatura mevut sonuç itibariyle..

Akar
12-02-2012, 22:55
Bu internet sitelerinden aldığımız ürün için ben mesela fatura alıyom ya da veriyom. Ürün garantili ve de 2 ay gibi kullanılan ürünleri ilk faturasıyla beraber alıp sattığımız zaman bi sıkıntı yaratırmı alıcı ve satıcı için. Ortada bir fatura mevut sonuç itibariyle..O elden üçüncü kişiye verilen faturanın satış ile hiç bir alakası yok. Yalnızca belki garantisinde kullanılmak üzere lazım olabilir ya da işte çalıntı değildir belli olsun falan diye iş görür. Satış ile alakası olmaz.

aligultekin34
12-02-2012, 23:30
Aytuğ abi yine olan ufak tefek kazançlar sağlıyanlara olacak. İlk önce Maliye Firmalara el atması lazım.En çok onlar kaçırıyor vergiden..

kaderebak
13-02-2012, 01:51
En çok gitti gidiyor dan vergi alması lazım , hatta mümkünse kapasınlar orayı..