PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Html 5 - css 3

Macit
13-02-2012, 20:07
Merhaba arkadaşlar,

Artık günümüzde aktif olarak kullanılan bu iki teknoloji çok yakından takip ediyor, gelişmeleri anlık olarak uygulamaya dökmeye çalışıyorum, her ne kadar bu konuda daha başlarda olsam da bildiklerimi sizlerle paylaşmadan mutluluk duyacağım.

Günümüz Web siteleri artık, bu iki teknoloji kullanılarak yapılıyor.

HTML tek başına yeterli olmuyor aynı şekilde de CSS de öyle, bunları anlamak bir yere uygulamak bir yere, Eskiden tasarımlarımızı bir mantığa dayalı yapardık, HTML (TABLE Mantığı) CSS (Renklendirme ve Linklerde) FLASH (Ufak Bannerlar) bu üçlü harmadan ortaya çıkan tasarımları sayfamızda, belirlemiş olduğumuz sağa yaslı, sola yaslı veya ortalı blok mantıkları geçerliydi, şimdi de bu kullanılıyor fakat eskisi kadar fayda sağlamıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bildiklerimiz sürekli evrim geçirmeye ve gelişmeye başladı, Table yerine DIV (CSS - ID) Flash yerini daha hafif bir sistem olan jquery ve benzeri sistemler daha popüler hale geldi.

Tasarımlarımız boş ve işe yaramaz kod çöplüğünden kurtuldu, öyle ki yüzlerce satıra eş değer eski bir tasarım bu mantıkla onlarca satırla tamamlanıyor.

Hal böyle olunca arama motorları olsun Optimizasyon çalışmaları olsun daha başarılı hale geldi. Başlıca SEO dediğimiz (search engine optimization)daha başarılı olmaya başladı.

Bu konuda gerek İYS ve CMS sistemleri için hazırladığımız temaların daha olumlu sonuçlar vermesi kaçınılmaz oluyor.

Verdiğim bu ufak bilginin ardından bu konuda, görsel eğitim dersleri hazırlamak istiyorum, bu konuda bildiğiniz bir görsel ders hazırlama programı varsa benimle paylaşır mısınız arkadaşlar.

Sevgi ve Saygılarımla

Akar
13-02-2012, 22:18
Çok iyi bir haber kardeşim. Video anlatımlar için eski Macromedia'nın captivate ya da camtasia studio olabilir. Arşivinde vardır diye tahin ediyorum.

Macit
13-02-2012, 22:24
Çok iyi bir haber kardeşim. Video anlatımlar için eski Macromedia'nın captivate ya da camtasia studio olabilir. Arşivinde vardır diye tahin ediyorum.

Faydası olacaksa ne mutlu bana. captivate hatırladım. Ama onun sesli anlatımı varmıydı?

Akar
13-02-2012, 22:50
Faydası olacaksa ne mutlu bana. captivate hatırladım. Ama onun sesli anlatımı varmıydı?Vardı da boyut biraz büyük oluyordu. Camtasia bu konuda daha iyi. Captivate eskide kaldı biraz. Gerçi halen var benim bilgisayarda...kullanmasam da kurulu :) Hatırası var.

Macit
14-02-2012, 01:08
Ok o zaman bu konu ile ilgili olarak, yazısal döküman hazırlamaya başlıyorum, ardından videolu anlatıma başlarım.

M.Enes AYDÜZ
14-02-2012, 08:52
Bende merak ediyorum ve takip ediyorum bu iki teknolojiyi. Fakat henüz detaylı incelemek için vakit bulamadım

hugeboss
20-02-2012, 22:32
süper bir haber bu bende bir kaç aydır html5 üzerine kafa patlatıyodum bilgi sahibi bir kişinin anlatımı ile öğrenebildiklerimi daha iyi pekiştirmiş olucam :) en kısa sürede bekliyoruz..

iyi çalışmalar dilerim..

Macit
05-03-2012, 15:09
Evet arkadaşlar, hazırlayacağımı ifade ettiğim HTML 5 dersleri için gerekli alt yapıyı oluşturdum nihayet, Bir aksilik olmaz ise bir kaç güne kadar burada yazısal anlatıma başlayacağım. Her anlatımından ardından daha anlaşılabilir olması için videolu anlatımını da ekleyeceğim, HTML 5 getirdiği yenikler yanı sıra katkıları ve faydalarını anlatacak ve kullanımını sizlerle paylaşacağım.

Bunun ardından CSS ve CSS 3 geçeceğiz, bu derslerin ardından HTML 5 ve CSS 3 bir arada kullanma ve tasarımlarını hazırlmak için ilk adımları atacağız.

Umarım hepimize hayırlı olur.

Sevgi ve Saygılarımla

mhusty
05-03-2012, 15:25
Evet arkadaşlar, hazırlayacağımı ifade ettiğim HTML 5 dersleri için gerekli alt yapıyı oluşturdum nihayet, Bir aksilik olmaz ise bir kaç güne kadar burada yazısal anlatıma başlayacağım. Her anlatımından ardından daha anlaşılabilir olması için videolu anlatımını da ekleyeceğim, HTML 5 getirdiği yenikler yanı sıra katkıları ve faydalarını anlatacak ve kullanımını sizlerle paylaşacağım.

Bunun ardından CSS ve CSS 3 geçeceğiz, bu derslerin ardından HTML 5 ve CSS 3 bir arada kullanma ve tasarımlarını hazırlmak için ilk adımları atacağız.

Umarım hepimize hayırlı olur.

Sevgi ve Saygılarımla

merakla bekliyoruz abi...

hugeboss
04-04-2012, 04:38
Macit hocam unuttunuz herhalde bizi :) günlerdir html5 kaynak arıyorum. Bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız çok sevinicez..

Seyfullah
05-04-2012, 17:47
Harika, güzel bilgiler.
Bilhassa CSS dersleri icin sabirsizlikla bekliyorum, iyi calismalar.

Macit
06-05-2012, 22:10
Estf. Unutmak ne demek, Şu sıra çok yoğundum vakit bulamıyordum. Şimdi biraz daha rahatladım, sorularınız varsa buyrun sorun yardımcı olurum, dersler konusuna da bu gece itibariyle başlayacağım.