PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Wordpress Tema Türkçeleştirme Sorunu

TÜRK
19-02-2012, 01:55
Elimde ingilizce bir tema var. Ben bazı yerlerini tema ayarları bölümünden Türkçe'leştirdim. Ancak bazı noktaları çeviremiyorum ne yazık ki. Dil dosyasını (.po uzantılı) Poedit programıyla açıyorum ancak nasıl değiştireceğimi bilmiyorum galiba. Bir de o çevrilmesi gereken kelimeler temanın "lib" klasöründeki "widgets" klasöründe de var. Ordan çevirmeme rağmen olmuyor. Türkçe'leştirmenin mantığını anlatabilir misiniz?

Şems
19-02-2012, 11:36
Notepad++ tavsiyemdir. İngilizce kelimeleri görüp düzenleyip utf-8 bomsuz olarak kaydedersiniz problem olmayacaktır.
Yardım etmek isterim ama bugün üniversiteye dönüyorum. Üniversiteye döndüğümde yapamazsanız yardımcı olmaya çalışırım.
Kolay gelsin.

TÜRK
19-02-2012, 14:34
Kafamı karıştıran konu: Bu düzenlemeyi dil dosyasnda mı yoksa diğer dosyalarda mı yapmam gerektiği? Diğer dosyaları kastediyorsanız, ben zaten orarlardaki gerekli düzenlemeleri yaptım. Fakat herhangi bir düzelme olmadı.

Şems
19-02-2012, 15:14
Düzenlemek istediğiniz temanın adı nedir acaba? single.php olsun pages.php, sidebar.php, comments.php, vb. sayfalarda da türkçe olması gereken yerler var oraları da değişmeniz gerekmekte.

Şuraya biz göz atın. Olmadı ben yardımcı olacağım inşallah.

Tema Türkçeleştirme Rehberi - WordPress Türkiye (http://www.wp-tr.org/wordpress-tema-turkcelestirme-rehberi/)

TÜRK
19-02-2012, 16:09
Temam Linedy. Ben şu anda beni idare edecek kadar düzenlemeleri yaptım. Ama bu işin mantığını hala çözemedim. Kimileri düzenlemelerin dil dosyasından yapılması gerektiğini belirtiyor. O dosyalarda bulunan tüm kelimeler dil dosyasında da mevcut çünkü. Bu arada verdiğiniz link çalışmıyor galiba ya da ben de de sorun olabilir.

Şems
19-02-2012, 16:24
Link bende çalışıyor ama siz yine de bunu deneyiniz. (http://www.wordpress-tr.com/dosyalar/rehberler/tema-turkcelestirme.zip) Ben çoğu wordpress temasında .po'lara hiç dokunmadım desem yeri. Hep php dosyalarda düzenlemeleri yaptım ve de başarılı oldular. Vaktim olursa temayı Türkçe yapıp size göndereceğim.

İyi çalışmalar.

Ümit
19-02-2012, 16:26
tema/languages/en_US dosyasını notepad++ ile düzenleyip, ismini tr_TR olarak değiştirip, tema/languages klasörünün içine atmayı denedin mi?

TÜRK
19-02-2012, 16:38
tema/languages/en_US dosyasını notepad++ ile düzenleyip, ismini tr_TR olarak değiştirip, tema/languages klasörünün içine atmayı denedin mi?
Evet denedim. Fakat olmadı. Ya da şöyle bir durum da olabilir: Sorun benden kaynaklanıyordur. Kafam karıştı :)

TÜRK
19-02-2012, 16:43
Link bende çalışıyor ama siz yine de bunu deneyiniz. (http://www.wordpress-tr.com/dosyalar/rehberler/tema-turkcelestirme.zip) Ben çoğu wordpress temasında .po'lara hiç dokunmadım desem yeri. Hep php dosyalarda düzenlemeleri yaptım ve de başarılı oldular. Vaktim olursa temayı Türkçe yapıp size göndereceğim.

İyi çalışmalar.

Dostum temayı komple çevirmen çok güzel olur. Fakat ben bazı yerlerinde değişiklikler yaptım. Şimdilik yeterli. Ancak, temanın demo sayfasında, menüdeki "TEMPLATES" sayfasının alt sayfası olan "Sitemap" sayfasının "Pages", "Categories" vb. alanlarını değiştirmemde bana yardımcı olursan memnun olurum. İlgin için teşekkürler.

Bir de sitede sabit sayfa benzeri içerikler olacak. Bu nedenle yazıların üstünde bulunan tarih, yazar vb. ifadelerin kaldırılması gerekiyor. Bu tüm sayfalarda da olsa sorun olmaz. Bunula ilgili bir kaç makale okudum. Ancak anlatılan adımlar bu temanın dosyalarına hiç uymuyor.

TÜRK
29-02-2012, 23:06
Yardım etmeye çalışan arkadaşlara teşekkürler. Şems'in dediği gibi, PHP dosyalardan düzenledim. Sorun, temanın dosya isimlerinin kendine has olmasından kaynaklandı galiba. Konuya "ÇÖZÜLDÜ" ibaresi eklenebilir. Teşekkürler...