PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fetih 1453 filmi hakkında düşünceleriniz.

Macit
19-02-2012, 03:59
Merhaba arkadaşlar,

Dün Fetih1453 filmini izleme fırsatım oldu, çok uzun olmasına rağmen ceddimizin ve tarihimizin bir kısmını dahi olsa anlatacak güzel bir yapım olması gerçekten beni memnun etti.

Bu film ile alakalı olarak düşüncelerimi paylaşmak istedim. İzleyenler olursa spoiler vermeden düşüncelerini paylaşmanızı rica ederim,

Benim film hakkında ki düşüncelerim şunlardır,

Öncelikle gerçekten takdire şayen bir film olmuş, bir çoğumuz fragmanlarını izlemiştir. Film yaklaşık 2.5 saat kadar sürüyor sürükleyici ve güzel, benim eksik olarak gördüğüm tek şey belki bu benim beklentim ama, Bu güzel Şehri İslam alemine hediye eden, Müjdelenmi Padişah, Fatih Sultan Mehmet Han'ın yaşantısına birazda yer vermiş olmaları daha iyi olurdu. onun aksina Ulubatlı Hasan biraz daha fazla ön plan geçmiş.

Filmin çekimleri 3 yıl sürmesine rağmen savaş sahneleri bence yetersiz kalmış 40 küsür gün süren kuşatma bir kaç taarruzdan ibaret olmuş, tabi eksilik diyemeyeceğim buna, sadece olsaydı iyi olurdu dediğim şeyler.

Daha bir çok var ama izleyenlerin artması sonucunda burada ufak bir sohbet ortamı yaratabiliriz.

Paylaşımlarınızı bekliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

Akar
19-02-2012, 04:39
Gitmedim, gitmeyi düşünmüyorum...filmlerle aram yok artık çünkü. Bize birşey katacağını düşünmüyorum. Ancak eleştirileri takip ettim, türünün en iyisi olduğu ortada. Yine de enderunlar arasında yarı dekolteli saray sultanı Osmanlıda asla olmayacak, olamayacak bir şey diye bir eleştiri de okudum. Böyle bir hatayı ille de yapacaklar demekki dedim. Bir de kuşatmayı meydan muharebesi gibi çekmişler diye bir eleştiri dinleddim. Ayrıca oyuncuların tanınmayan yüzler olmasının filme katkı yaptığını ama yine de bu oyuncuların daha tecrübeli olmalarının beklendiğini duydum.

Neticeten, tarihi filmlerden öğrenemeyiz, bunlar yalnızca bizim gönlümüzü okşar. Holywood gibi bir sektörümüz yok, zaten başka memleketlerde de yok. Dolayısıyla filmlerimizin öyle bir siyasi katkı sağlaması da mümkün değil. Ben nesillerin yükseltilmesi çerçevesinde işlerin yapılmasından yanayım ve sahne, beyaz perde ya da televizyonun bunun aksi olduğunu düşünüyorum.

Ayda 1 tane sinema filmi seyreden, haftada 3-5 tv filmi seyreden büyük bir nüfusumuz var. Bu nüfusun ne kadar Allah'ın sözünden haberdar, ne kadarı Allah'ın sözünü biliyori okuyunca ne dediğini anlayabiliyor? Onu bile şu camın ardındaki palyaçolardan yalan-yanlış öğreniyoruz. TV'ye ayrılan zaman maneviyata, ahrete ayrılsa ne İstanbul'lar fethedilir daha. Sinema elbette TV'den farklı ama çok ayıramıyorum, boş buluyorum. Ben böyle değildim, yaşarken oldum :) elhamdülillah.

Şenol
19-02-2012, 13:01
aytuğ abi durumu yeterince iyi özetlemiş.

Akar
19-02-2012, 15:18
aytuğ abi durumu yeterince iyi özetlemiş.Eskiden olsa kesin giderdim, yorum yapacak olanlar benim yazımı görüp de çekinmesin (ama düşünsünler :)).

YsfBahar
19-02-2012, 16:26
Ben de tv ye karşı biriyim ama bu filme gideceğim. Bu tür filmlerin devamının gelmesi için desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum. Şu da unutulmamalı. "Film izleyerek tarih öğrenilmez."

GNCTürk
19-02-2012, 16:53
Önemli olan tarihi olduğu gibi anlatmaktır ona buna şuna göre değil öyle yaparsak siyonist rejimin yaptığından bir farkımız kalmaz..örneğin siyonist rejimin insanları hep kendilerinin ezildiğini itildiğini hor görüldüğünü anlatıyor ama bir yandan da filistin başta olmak üzere ortadoğuyu kan revan içinde bıraktığını görmüyor...yani bana yapıldı benim de başkalarına yapma hakkım var gibi düşündürmeye çalışıyor insanları...Filme gelince öncekilerine göre daha iyi ama oyuncu seçimleri daha kaliteli olabilirdi ama en azından böyle filmlerin önünü açabilir diye düşünüyorum.Saygılar...

Akar
19-02-2012, 17:28
Önemli olan tarihi olduğu gibi anlatmaktır ona buna şuna göre değil öyle yaparsak siyonist rejimin yaptığından bir farkımız kalmaz..örneğin siyonist rejimin insanları hep kendilerinin ezildiğini itildiğini hor görüldüğünü anlatıyor ama bir yandan da filistin başta olmak üzere ortadoğuyu kan revan içinde bıraktığını görmüyor...yani bana yapıldı benim de başkalarına yapma hakkım var gibi düşündürmeye çalışıyor insanları...Filme gelince öncekilerine göre daha iyi ama oyuncu seçimleri daha kaliteli olabilirdi ama en azından böyle filmlerin önünü açabilir diye düşünüyorum.Saygılar...Evet, oyuncu seçimi yetersiz diyorlar. Yine tanınmayan yüzler olmalıydı ama tecrübeli kişiler olmaydı deniyor.

Ramazan SAKİN
19-02-2012, 22:41
Filmi izlemedim. İzleyecek zaman bulur muyum onu da bilmiyorum. Filmde eksikler olabilir, hatalar olabilir. Ancak 3 yıllık bir emek var ortada. Ayrıca filmleri ben tarih kitabı gibi görmüyorum. Onlar tamamen birer kurgu. Her ne kadar sinema ile aram olmasada emek verilmişse takdir ederim.
İzleme fırsatım olursa yine yorum yaparız inşallah.

Akar
19-02-2012, 22:44
Filmi izlemedim. İzleyecek zaman bulur muyum onu da bilmiyorum. Filmde eksikler olabilir, hatalar olabilir. Ancak 3 yıllık bir emek var ortada. Ayrıca filmleri ben tarih kitabı gibi görmüyorum. Onlar tamamen birer kurgu. Her ne kadar sinema ile aram olmasada emek verilmişse takdir ederim.
İzleme fırsatım olursa yine yorum yaparız inşallah.Ohoo her emek verilen işi takdir edeceksek takdirin ne hükmü kalır Ramazan Bey? :) 3 sene çalıştıysa bana mı çalıştı, kendine çalıştı :) Filmi yermiyorum, konu başlığı olduğu için sizin sözünüze onun üzerinden örnek veriyorum sadece.

Şenol
19-02-2012, 22:44
acaba bu filmin korsan yapımı çıktımı merak ediyorum korsancılar nasıl çalışıyor:p

Ramazan SAKİN
19-02-2012, 23:02
Ohoo her emek verilen işi takdir edeceksek takdirin ne hükmü kalır Ramazan Bey? :) 3 sene çalıştıysa bana mı çalıştı, kendine çalıştı :) Filmi yermiyorum, konu başlığı olduğu için sizin sözünüze onun üzerinden örnek veriyorum sadece.
Akar kardeşim elbette herkes kendisine çalışıyor. Valla bana da çalışmadılar. :D

mesoftbilisim
19-02-2012, 23:04
filime hafta içi ilk fırsatta gidecegim eleştirilerinizi okumadan yorumumu yazdım :) iyi veya kötü eleştiri okumadan izlemek istiyorum izleyince mutlaka buraya not yazacağım :)

Akar
20-02-2012, 00:21
Akar kardeşim elbette herkes kendisine çalışıyor. Valla bana da çalışmadılar. :DHa, bilelim yani :D

garib07
21-02-2012, 16:11
Filme gitmek nasip olmadı ama çokça yorumlar okudum ve dinledim. Tarihçi Mustafa Armağan'ın yazısını paylaşmak istedim.
Büyük Fetih’in ışığında Fetih 1453 (http://www.mustafaarmagan.com.tr/buyuk-fetihin-isiginda-fetih-1453.html)

YsfBahar
21-02-2012, 16:35
Abiler bu filmin tarihle alakasi yok. Filmi sadece para kazanmak icin yapmislar tarihimizle uzaktan yakindan alakasi yok. Peygamber ovgusu almis o zatlara iftira atilmis. Fatihin karisi dekolteli. Ulubatli Hasan sancagi dikerken zina ettigi topcu kadina ask bakislariyla can veriyor.
Fatih rOlunu oynayan adamin yazisini okudum yurt disindan gelen 50 fetihle alakali kitap okumus ve osmanli dusmanlarinin istedigi gibi bir film olmus. Dusmanlar bile nereleriyle guluyor bilmiyorum. Cok kizdim cok. Ben gidene kadar destekleyim ki boyle filmlerin devami gelsin diyordum ki sonradan anladim. Sakin gitmeyin! Mumükunse turkler bir daha osmanli filmi yapmasnlar. Battal gazi filmlerini buna tercih ederim.

Akar
21-02-2012, 16:58
Abiler bu filmin tarihle alakasi yok. Filmi sadece para kazanmak icin yapmislar tarihimizle uzaktan yakindan alakasi yok. Peygamber ovgusu almis o zatlara iftira atilmis. Fatihin karisi dekolteli. Ulubatli Hasan sancagi dikerken zina ettigi topcu kadina ask bakislariyla can veriyor.
Fatih rOlunu oynayan adamin yazisini okudum yurt disindan gelen 50 fetihle alakali kitap okumus ve osmanli dusmanlarinin istedigi gibi bir film olmus. Dusmanlar bile nereleriyle guluyor bilmiyorum. Cok kizdim cok. Ben gidene kadar destekleyim ki boyle filmlerin devami gelsin diyordum ki sonradan anladim. Sakin gitmeyin! Mumükunse turkler bir daha osmanli filmi yapmasnlar. Battal gazi filmlerini buna tercih ederim.Kardeşim, idrakda zaafiyet olunca o senin gördüklerin gözükmüyor. Ben yukarıda bir osmanlı saray kadınının Enderunlu erkekler arasında dekolteli olmayacağını, bunun mümkün olmadığının tesbitini yapan bir yorum dinlediğimi söyledim. Bu hata yapılmış yine de dedim. Sen de ille de kızmak için gitmem lazım demişsin...ne diyeyim. Özel yapım bir sinema filminin para kazanmak amacı dışında baskın bir amacı olamayacağını bilmek için ille de o filmi seyretmeye gerek yok.

Tekrar ediyorum, bu filmler ancak belli sahneleriyle gönlümüzü okşarlar. Ancak muhakkak içinde küfür barındırırlar. İslâmın sancaktarı olan Osmanlı sarayında bir kadının namahrem erkekler arasında rahatça gezinmesini, o konuda cahil olan biri farketmeyebilir. Açık kadını gördüğü anda bunun bir haram olduğu aklına gelen kimse ise o sahneyi affetmez. Bu filmlerin faydası yok, desteklenmesi falan da gerekmiyor. Bir de Ulubatlı yorumu eklenmiş oldu.

Allah gören gözlere rahmet etsin, görmeyenlere de görüş nasip etsin.

HDMI
21-02-2012, 18:23
illuminate örgütünün müslümanları dejenere etmek için yerli destekçilerine yapdırdığı film..

aslında bu tarz film ve ya dizilerde bu örgütün alamet-i farikası olan göz işaretini görmeniz mümkün.milletin çok sevdiği rezalet dizi muhteşem yuzyılda olduğu gibi..

filmlerden uzak durup hakka gidelim ...

mesoftbilisim
21-02-2012, 20:15
illuminate örgütünün müslümanları dejenere etmek için yerli destekçilerine yapdırdığı film..

aslında bu tarz film ve ya dizilerde bu örgütün alamet-i farikası olan göz işaretini görmeniz mümkün.milletin çok sevdiği rezalet dizi muhteşem yuzyılda olduğu gibi..

filmlerden uzak durup hakka gidelim ...

Sevdim seni :D

ne filmi izlemedim daha ama senin illuminate fikride aksam aksam iyi geldi :D

HDMI
22-02-2012, 10:04
Sevdim seni :D

ne filmi izlemedim daha ama senin illuminate fikride aksam aksam iyi geldi :D

ama öyle değil mi abi.bilmemiz lazım gelen şu ki türkiyede film müzik reklam gibi sektorlere bunlar hakim..

millisite.net
22-02-2012, 20:16
Yahu iyi bir şey olsa piyasaya sürdürmezlerdi, mutlaka bir takoz koyarlardı. Bunlar toplumun gazını almak için yapılan hareketler. El çarkını döndürüyor.
Bizim yerli araba hikayemiz gibi...

millisite.net
22-02-2012, 23:26
Burada konuyu çok güzel ele almışlar. Bakmanızı öneririm.

Fetih 1453 dev bütçeli fiyasko « İSMAİLAĞA CEMAATİ (http://www.ismailaga.info/yazi/2012/02/18/fetih-1453-dev-butceli-fiyasko/)

Arfmin
23-02-2012, 00:10
İzlemedim, izlemeyide düşünmüyorum. Kişisel düşüncem tarihimizin Osmanlıdan ibaret olmadığıdır.

synthetic
27-02-2012, 10:54
Ben de bu filmle ilgili birkaç şey söyleyeyim. Filmdeki mantık hatalarından, "gerçek kesit" düzeyindeki oyunculuklardan ve filmin gerçek tarihten saptırılarak anlatılmasından bahsetmeyecem. Tüm olumsuzluklarına rağmen bu tarz filmlerin yapılmasını savunuyorum. Çünkü yanlışlar doğruların ortaya çıkmasına vesile oluyor. Bir odada bulunan 3 kişi düşünün bir de bembeyaz bir masa. 3 kişinin de algısı o masanın beyaz olduğu yönünde olsun. Bu kişilerin mütemadiyen "ne de beyaz masa, pek de beyaz masa" şeklinde birbirlerine hatırlatma yapması yersiz olacaktır çünkü üçü de o masanın beyaz olduğunu biliyor. Ne zamanki dördüncü bir kişi o odaya gelip de "ya arkadaş bu masa siyah" derse o zaman o masanın beyaz olduğunu hatırlatmak anlam kazanıyor.

Bizde de Osmanlı'ya saygı duyan insanlar herkesin aynı algıya sahip olduğunu zannediyor ve sinema dünyası için konuşacak olursak Osmanlı için bir adım atmıyor(du). İşte şimdi masanın beyaz olduğunu savunma zamanı geldi. Ümit ediyorum Fetih 1453 hezeyanından sonra artık Osmanlı'yı, Fatih'i, Abdulhamit'i doğrularıyla ve yanlışlarıyla ama hakkıyla anlatan yapıtlar ortaya çıkar.

Karşı
27-02-2012, 11:27
Benim anlamadığım yada takıldığım araştırıyorum : Fatih Sultan Mehmet'in ilk tahta çıktığında tahtan indirilmiş olduğuydu okuldan öğrendiğim kadarıyla da Fatih Sultan Mehmet babasına Eğer bu ülkenin padişahı sen isen ülkenin ve ordunun başına dön eğer Padişah ben isem emrrediyorum ülkenin ve ordunun başına dön diye haber salmıştı...
Filmde olay böyle anlatılmıyor...
O zaman Filmdemi bi yanlışlık var yoksa okuldan aldığımız bilgilerdemi????

Filmden arada çıktım

cabirpekdemir
27-02-2012, 11:42
Sevgili Dostlar;
Bu filme iki oğlumla beraber (onların ısrarı ile) gittim. Bu konuda elimden geldiğince detaylı olumlu-olumsuz eleştirilerimi kendi blogumda yazdım. Burayada izninizle aynen alıyorum. Saygılarımla
Fetih 1453 “İstanbul’un Fethi Filmi” Hakkında Olumlu ve Olumsuz Eleştiriler
http://www.cabirpekdemir.com/wp-content/uploads/2012/02/fetih-1453-yorumları-300x228.jpgÖncelikle filmin yapımcısını ve yönetmenini tebrik mi edelim, tekdir mi edelim izlemeden karar vermek oldukça zor. Filmi izledim ve gerçekten dikkatle izledim. Hem de 12 ve 10 yaşlarındaki çocuklarım Ahmet Mustafa ve Murat Taha ile birlikte… Uzun uzadıya felsefe yapmak yerine madde madde fikirlerimi söylemek istiyorum.
Öncelikle Fetih 1453 “İstanbul’un Fethi Filmi” hakkında Olumlu Eleştirilerim; Öncelikle çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet Hanı ve İstanbul’un Fethini konu alması Bize yeniden tarihimizi hatırlatmaya çalışması Yeniden geçmişin şanlı sayfalarına doğru yolculuğa çıkarması
http://www.cabirpekdemir.com/wp-content/uploads/2012/02/top-300x169.jpgEn Başarılı Sahneler; Kesinlikle Şahi topun surların içerisinden çıkartılması sahnesi,
Gelelim Olumsuz eleştirilere;
Önce çekim sorunlarına değinelim;
Herşeyden önce, Yeşilçamın klasik tarihi filmlerinin gerçekten modern, teknolojik, çok masraflı bir hali gibi olmuş. Özellikle efektlerdeki dikkat çekici sorunlara değinmek istiyorum -render kalitesi oldukça düşük geldi, -mekan canlandırmalarında pek sorun yok gibi ama mekanlara insanları yerleştirmelerde ve insan hareketlerinde bariz hatalar var. http://www.cabirpekdemir.com/wp-content/uploads/2012/02/kolezyum1-300x169.jpgÖrneğin Kolezyumda bizans imparatoru konuşurken arka kısımdaki halk topluluğunun hareketlerinde bariz bir atlama dikkatimi çekmişti. Ayrıca mekanlarda kullanılan yanan ateş efektleri aşırı başarısız geldi.
http://www.cabirpekdemir.com/wp-content/uploads/2012/02/mizrak-300x169.jpgMızrak atma sahnesi 2 yerde var, ikisinde de mızrak atma başarılı, ancak her zamanki hataya burada da düşülmüş. Yani mızrak harika uçuyor, saplanıyor. Ancak adamın boynuna giren mızrak sanki adamın boynunda ortadan ikiye bölünmüş gibi önü bir tarafa arkası bir tarafa gidiyor. İkinci mızrak sahnesinde ise (Surların üzerindeki askere atılan mızrak) mızrak adamın göğsüne girdiği anda adamın ağzından kanların fışkırması, çok saçma olmuş. Özellikle gemilerin karadan yürütülmesi sırasında kopan bacak ve kol sahnelerinde çok başarısız. Plastik manken kolları olduğu aşırı derecede bariz.

Dikkat Çeken Bazı Sorunlar;
http://www.cabirpekdemir.com/wp-content/uploads/2012/02/ulubatli2-300x169.jpgUlubatlı Hasan ve Bizansa Yardıma gelen cenevizli komutanın kıyafetleri, Sanki adamların dışında kendilerini koruyan görünmez kalkan var gibi , ikiside sıfır kollu deri kyafetler giymişler. Bana hayli garip geldi. İstanbul Surlarının önünde canlandırılan mekanın hiç yeşillik olmaması, adeta çöl toprağı gibi bir zemin kullanılması. (Tamam savaş var diye ağaçları kestiler diyelim. Ama Kardeşim bizim İstanbulumuz yaa hiçbirşey olmazsa toprakta çimen olur.) Haçlı seferlerinde baskın yapılan köy sahnesindeki kucağında bebekle koşan kadının kucağına bari biraz ağırca birşey verseydiniz, ne kadar kötü duruyor,
Affedilmez Hatalar;
Gerek Fatih Sultan Mehmet Han, gerek Akşemsettin Hz. gerekse Ulubatlı Hasan karakterlerindeki dindarlıktan ve İslamdan bihaber hal hareket ve sözler, Fatih Sultan Mehmet Han, tesbih çekerkenki duruşu, tesbihi kopartıp üzerinde tepinmesi, yaratmak sözünü kullanılması. Akşemsettin Hazretlerini canlandıran kişi ne kadar başarısız bir seçim, ne kadar kötü ve eksik makyaj… Hiç olmazsa makyajla bu vatandaşın daha nur yüzlü biri gibi görünmesi sağlanabilirdi. Bence ışık ve makyaj hatası affedilemez halde, Akşemsettin Hazretlerini Canlandıran vatandaşla Fatihin beraber yürüdüğü sahnede, adamcağıza sanki ilave göbek yapmışlar, göbeğin üzerine de hançeri o kadar kötü koymuşlar ki, berbat bir sahne olmuş. Akşemsettin Hazretlerini canlandıran vatandaşın konuşması peltek olabilir, ancak günümüz sinemasında sadece sinema filmlerinde değil dizilerde bile “seslendirme” tekniği kullanılıyor. Filmin başındaki Ulubatlı ve Fatih’in kılıç dövüşü sahnelerinde üzerlerinde bulunan ıslak, şile bezi ve transparan gömleklere ne demeli, oyuncunun vücut hatları ne kadar iğrenç bir şekilde ortaya çıkarılmış, Hani hep eleştirdiğimiz eski yeşilçam filmlerine rahmet okutturacak bir hata; Ayakkabıyla kılınan namaz!! Evet gerçekten filmin fragmanından alıp buraya koyuyorum. Bu kadar mı insan dininden bi haber olur yaa.. Fatih Sultan Mehmet Karakteri Fatih Sultan Mehmetle bukadar mı alakasız olur. Hiç mi resimlerini gravürlerini görmediniz???
http://www.cabirpekdemir.com/wp-content/uploads/2012/02/Fatih-Sultan-Mehmet-150x150.jpg
http://www.cabirpekdemir.com/wp-content/uploads/2012/02/fatih-150x150.jpg
(Not: Buradaki bütün resimler filmin fragmanlarından alınmıştır. Bütün yazılar ve yorumlar Bana (Cabir Pekdemir'e) aittir. Bu forumun sahipleri ve yöneticileri bu sözler ve yorumlardan dolayı sorumlu tutulamaz)

synthetic
27-02-2012, 11:54
Benim anlamadığım yada takıldığım araştırıyorum : Fatih Sultan Mehmet'in ilk tahta çıktığında tahtan indirilmiş olduğuydu okuldan öğrendiğim kadarıyla da Fatih Sultan Mehmet babasına Eğer bu ülkenin padişahı sen isen ülkenin ve ordunun başına dön eğer Padişah ben isem emrrediyorum ülkenin ve ordunun başına dön diye haber salmıştı...
Filmde olay böyle anlatılmıyor...
O zaman Filmdemi bi yanlışlık var yoksa okuldan aldığımız bilgilerdemi????

Filmden arada çıktım

Filmi neresinden tutarsan tut elinde kalıyor ama yukarıda söylediklerimin hala arkasındayım.

kadir mert
27-02-2012, 12:02
cabirpekdemir hocam, tamam filmin pek hoş olmayan noktaları var lakin benim bildiğim bir şey var yanlış biliyorda olabilirim eğer yanlışım varsa düzeltirsiniz ki bu yanlış bilgim de ortandan kalkar savaşta ''cihadda'' zor koşullar olduğundan dolayı ayakkabı ile namaz kılınabilir diye biliyorum lütfen hatam varsam uyarın beni

Akar
27-02-2012, 19:12
Ben de bu filmle ilgili birkaç şey söyleyeyim. Filmdeki mantık hatalarından, "gerçek kesit" düzeyindeki oyunculuklardan ve filmin gerçek tarihten saptırılarak anlatılmasından bahsetmeyecem. Tüm olumsuzluklarına rağmen bu tarz filmlerin yapılmasını savunuyorum. Çünkü yanlışlar doğruların ortaya çıkmasına vesile oluyor. Bir odada bulunan 3 kişi düşünün bir de bembeyaz bir masa. 3 kişinin de algısı o masanın beyaz olduğu yönünde olsun. Bu kişilerin mütemadiyen "ne de beyaz masa, pek de beyaz masa" şeklinde birbirlerine hatırlatma yapması yersiz olacaktır çünkü üçü de o masanın beyaz olduğunu biliyor. Ne zamanki dördüncü bir kişi o odaya gelip de "ya arkadaş bu masa siyah" derse o zaman o masanın beyaz olduğunu hatırlatmak anlam kazanıyor.

Bizde de Osmanlı'ya saygı duyan insanlar herkesin aynı algıya sahip olduğunu zannediyor ve sinema dünyası için konuşacak olursak Osmanlı için bir adım atmıyor(du). İşte şimdi masanın beyaz olduğunu savunma zamanı geldi. Ümit ediyorum Fetih 1453 hezeyanından sonra artık Osmanlı'yı, Fatih'i, Abdulhamit'i doğrularıyla ve yanlışlarıyla ama hakkıyla anlatan yapıtlar ortaya çıkar.Bir beyaz masaya herkes beyaz deyip birinin gelip siyah demesi hiç bir olumlu katkı sağlamaz. Ancak beyazı algısal manada bulandırmaya yarar. Film ise gri bir masanın beyaz olarak sunulması ve herkesin bu griyi beyaz bilmesi ile ilgili. Arada bu forumdaki gibi 3-5 kişinin doğrudan bahsetmesi ise o algısının farklı olduğunu bilmediğimiz kimseler nazarında ancak fazla Osmanlıcılık olarak görünür. Bu sebeple filmin başaracağı olumlu bir şey yok.

cabirpekdemir hocam, tamam filmin pek hoş olmayan noktaları var lakin benim bildiğim bir şey var yanlış biliyorda olabilirim eğer yanlışım varsa düzeltirsiniz ki bu yanlış bilgim de ortandan kalkar savaşta ''cihadda'' zor koşullar olduğundan dolayı ayakkabı ile namaz kılınabilir diye biliyorum lütfen hatam varsam uyarın beniDoğrudur, ancak filmde buna göre bir sahne çekiliyorsa konuya bu bilgiyle dikkat çekilmesi gerekir. Kısa bir cümle ile bu ifade edilebilirdi. Aksi takdirde verilen şey yanlış olmuş olur.

mesoftbilisim
27-02-2012, 20:42
ya bir ben gidemedim hala su filime :) vizyondan kalkacak

Akar
27-02-2012, 20:45
ya bir ben gidemedim hala su filime :) vizyondan kalkacakBiz de gitmedik :)

mesoftbilisim
27-02-2012, 20:46
ya ben arkadaşımın kurbanıyım beraber gidelim dediler sözümüzden dönmemek adına bekliyoruz :D

synthetic
27-02-2012, 21:34
Bir beyaz masaya herkes beyaz deyip birinin gelip siyah demesi hiç bir olumlu katkı sağlamaz. Ancak beyazı algısal manada bulandırmaya yarar. Film ise gri bir masanın beyaz olarak sunulması ve herkesin bu griyi beyaz bilmesi ile ilgili. Arada bu forumdaki gibi 3-5 kişinin doğrudan bahsetmesi ise o algısının farklı olduğunu bilmediğimiz kimseler nazarında ancak fazla Osmanlıcılık olarak görünür. Bu sebeple filmin başaracağı olumlu bir şey yok.

Olayın katkı sağladığı güruh beyazdan haberi olanlardan ziyade beyazdan haberi olmayıp siyahı tanımış olanlardır. İlk aşamada kafa bulandırma gibi dursa da ilerleyen aşamalarda (beyazı delilleriyle anlatma duygusu sayesinde) oldukça faydalı olacaktır.

Akar
27-02-2012, 23:34
Olayın katkı sağladığı güruh beyazdan haberi olanlardan ziyade beyazdan haberi olmayıp siyahı tanımış olanlardır. İlk aşamada kafa bulandırma gibi dursa da ilerleyen aşamalarda (beyazı delilleriyle anlatma duygusu sayesinde) oldukça faydalı olacaktır.Beyazdan haberi olmayanlar o griyi beyaz olarak algılıyor; bunu demeye çalıştım ama pek açık olmadı sanırım. Dolayısıyla olayın felsefi boyutu falan yok. Hiç öyle uzun vadede olumlu olacağı gibi bir umudunuz olmasın. Bu ilk defa yapılan bir şey değil; defalarca sahnelendi. Doğruyu doğrudan vermek yerine doğruyu dolaylı yoldan sunup milleti tartıştırarak farkındalık oluşturmak diye bir yol, ancak tümden doğru olmayan bir isim konarak gerçekleştirilir. Doğru bir isim altında insanlara yalan-yanlış şeylerle doğruları karıştırarak sunup, doğruya sevkedemezsiniz. 12 milyon dolar da bir şeyi delilleriyle anlatma duygusunu tetiklemeyi hedeflemek gibi bir fantezi için dökülmez. Çok iyi niyetli bakıyorsunuz.

cabirpekdemir
01-03-2012, 05:49
Sevgili Dostum Bunu bende araştırdım,
Doğruymuş cihad esnasında Ayakkabı ile namaz kılınabiliyormuş.

e-emre
01-03-2012, 06:05
ben olaya tarih olarak değilde sinema sektörüne ne kattı? birazda bunu düşünüyorum. hatalar var filmde ama bence sinemacılıkta Türkiye'yi bir adım öteye taşıdı.