PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yönetim panelini özelleştirme

istbal
23-02-2012, 13:07
Merhaba

www.siteadı.administrator uzantısındaki administrator değilde başka birşey yazmak istiyorum..Nerden yapıyorum.

Site yönetim panelinin uzantısını değiştirmek istiyorum..Ne yapabilirim..

Ayrıca yönetim panelini daha sade hale getirmek için site dosyaları yönetim panelini özelleştirebilirmiyim.

Sevgiler..

gokhan
23-02-2012, 13:32
Joomla Administrator klasörünün ismini değiştirmek...Bir çok Joomla Destek sitesinde sorulan bu sorunun cevabı genel olarak “mümkün değil” şeklindedir. Mantık olarak cevabın bu şekilde olması gerekir Çünkü Joomla içinde bulunan dosyalarda klasör isminin değiştirilerek bu işlemin yapılması oldukça zordur. Ancak yaptığım araştırmalarda işlemin çok kolay bir yolu olduğu bulunmuştur.

Google dil çevirisi ile yabancı destek sitelerini incelerken forum.joomla.fr sitesinde bu sorunun cevabının (01.05.2008) paylaşıldığını gördüm. Bu siteden alıntı yaparak bende burada paylaşmak istiyorum. Paylaşım Joomla 1.0.x bölümünde yapılmış ancak işlemin 1.5.x sürümlerde de başarıyla uygulandığı belirtilmiştir.

Yapılacak İşlemler:

1- Önce Administrator için bir isim seçelim. Vistamedia isimli kullanıcı “manuadmin” ismini seçtiğinden çalışmamızı bu isimle yapacağız.

2- Aşağıdaki dosyaları editlemek üzere açıyoruz. (önce başka bir yere yedek alıyoruz tabi)
administrator/index.php
administrator/index2.php
administrator/index3.php

Dosyalar içinde aşağıdaki kodu buluyoruz,

Kod:
require_once( '../configuration.php' );

Altına aşağıdaki kodu ekliyoruz

Kod:
$mosConfig_live_site = $mosConfig_live_site . '/manuadmin' ;

(veya require( '../configuration.php' ); kodu altına ekleyebilirisiniz)

3- Aşağıdaki kodları sitemizin kök dizininde bulunan . htaccess (yoksa yeni bir tane oluşturun ve kök dizine yükleyin) dosyasının en altına ekliyoruz.

Kod:
Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on

#------------------------------------------------
# A rectifier si Joomla! se trouve dans un sous-dossier
RewriteBase /

# Redirection sur la page d'index de l'admin
RewriteRule ^manuadmin(/)?$ manuadmin/administrator/ [R,L]

# Redirection des URLs admin
RewriteRule ^manuadmin/administrator/(.*) administrator/$1 [L,E=JOS_ADMIN:true]

# Redirection en cascade ?
RewriteCond %{ENV:REDIRECT_JOS_ADMIN} ^true$
RewriteRule (.*) - [E=JOS_ADMIN:true]

# Redirection de la deconnexion
RewriteRule ^manuadmin/index index.php [R,L]

# Redirection des URLs non-admin utilisees dans l'admin (images, etc.)
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^manuadmin/administrator
RewriteRule ^manuadmin/(.*) $1 [L]

# Acces direct a l'admin refuse
RewriteCond %{ENV:JOS_ADMIN} !^true$
# RewriteRule ^administrator - [F]
RewriteRule ^administrator [R=301,L]

Şimdi sitenizi test edebilirsiniz.

sitedı.com/administrator yazdığınızda sayfa 404 hatası verecektir.

sitedı.com/manuadmin yazdığınızda ise yönetici sayfasının açıldığını göreceksiniz. Daha sonra çalışmanızda kullandığınız "manuadmin" ismini değiştirmeyi ihmal etmeyin.

ALINTIDIR...

YsfBahar
23-02-2012, 14:54
İşe yaradı mı?
Farklı bir güvenlik önlemi.

istbal
23-02-2012, 19:24
Henüz denemedim en kısa zamanda deneyip haber vereceğim..Joomla 2.5 için bakalım ne olacak.

Akar
23-02-2012, 21:19
Arkadaşlar bunlar güvenlik önlemi değil. Boşuna uğraşmayın bu tür şeylerle. Kimse sizin administrator dizininizi bulmakla uğraşmaz. Zaten içerideki binlerce dosyanın adı aynı, sadece bir dizin ismi değişse ne olacak. Dizin arayacak kadar içine giren kimse orada bir şey bırakmaz. Bunlar sadece kullanıcının kendisini tatmin etmek için yapacağı şeylerdir. Eski serilerde bunun yapımına değinmiş ve o zaman da aynı şeyleri söylemiştim. ben hatırlıyorum, herkes okumamız olabilir tabii.

Joomla 1.6 serisinden itibaren gelen serilerde yönetim dizinleri de MVC yapısındadır. Dolayısıyla görünümler ön sayfada yapılan kadar kolay düzenlenebilir.