8 iletiden 1 ile 8 arası.
    Katılımcı Üye
    İletiler
    40

Standart Modül dilini değiştirmek

Merhaba Arkadaşlar yine ben

Şimdiki sorunum modğlğn dilini turkçe yapmak ... örneğin makale olusturuyorum fakat turkce karakterleri (i,ü,ö)gibi karakterleri desteklemiyor... bunu nasıl düzelticeğim...site ve temanın dilini türkçe yaptım fakat bu gene duzelmedi

Yönetmen Yrd.
    İletiler
    891

Standart Cevap: Modül dilini değiştirmek

veritabanı karşılaştırmalarını değiştirin...
    Bilgisayar Mühendisi && Full Stack Web Developer

www.mustafacetindag.com
    www.mesleksecerken.com
    www.kodlamavakti.com

İletiler
    2.515

Hangi modülden bahsediyoruz? Joomlanın modülleri içeriği düzgün şekilde gösterir.

Katılımcı Üye
    İletiler
    40

tema modulu... modül başlıgı Gavick Image Show mödül türü mod_gk_image_show

bu modulden bahsedıyorum.. veritabanı karşılaştırlamaları turkce zaten

İletiler
    2.515

Alıntı Utku DLKC´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
    tema modulu... modül başlıgı Gavick Image Show mödül türü mod_gk_image_show

bu modulden bahsedıyorum.. veritabanı karşılaştırlamaları turkce zaten
    Tema modülü değil, resim modülü anladığım kadarıyla, söylediğiniz isimde bir bileşen var, bir de ondan gösterim yapan modül. Gerçi tam anlayamadım neyden bahsettiğinizi. Her neyse, bileşen de modül de olsa, içerikten doğru çeker. Siz bir yerde bir şey yapmış olmalısınız. Yahut tam olarak neyi ne şekilde kullandığınızı anlayamadığımdan sorunu nerede ne şkeilde aldığınızı da anlamamış olabilirim...biraz da öyle gibi. Tam net canlanmadı konu benim kafamda. Modülün veritabanı karşılaştırması da olmaz. Kavramları birbirine karıştırmadan sadece gördüğümüz şey üzerinden konuşursak iyi olur.

Katılımcı Üye
    İletiler
    40

Corparate adlı tema kullanıyorum bılırsınız bu temada slide gösterısı var ... Slide gösterisindeki her yeri değiştirdim fakat buyuk '' i '' yazmıyor ornegin ZİYARET yazıyorum fakat bu ZYARET olarak çıkıyor ve dier sesli harflerde de öyle ... Bu yazı yöneticisindede böyle yazı yazıorum kaydedıyorum fakat başlıgında aynı hatayı gene alıyorum... Sorunum Şu dur türkçe sesli harfleri buyuk yazdıgım zaman harf görunmuyo bunu nasıl duzeltıcem ....

İletiler
    2.515

Alıntı Utku DLKC´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
    Corparate adlı tema kullanıyorum bılırsınız bu temada slide gösterısı var ... Slide gösterisindeki her yeri değiştirdim fakat buyuk '' i '' yazmıyor ornegin ZİYARET yazıyorum fakat bu ZYARET olarak çıkıyor ve dier sesli harflerde de öyle ... Bu yazı yöneticisindede böyle yazı yazıorum kaydedıyorum fakat başlıgında aynı hatayı gene alıyorum... Sorunum Şu dur türkçe sesli harfleri buyuk yazdıgım zaman harf görunmuyo bunu nasıl duzeltıcem ....
    Vallaha sizin yazınızda da hayli sorun var, siz yanlış yazıyor olmayasınız diye geliyor aklıma
    Temanın slayt olarak ne kullandığını ezbere bilmiyorum. Ücretli bir tema ve eklenti ise üreticisinden yardım alabilir ya da Özel Üye forumlarımızda danışabilirsiniz. Genel olarak şunu diyebilirim;
    Sadece küçük yazılıp otomatik büyütülünce çıkmayan karakterlerin sorunu 2 türlüdür:
    1. Bu otomatik dönüştürme zaten Türkçe karakterleri desteklemez. Onun için bunlar normalde latin karşılıklarının büyük harfine çevrilir. Bunun için özel bir php replace kodu yazmak lazım ve etkinin css.den alınıp kod dosyasında doğrudan kullanılması lazım. Bu hiç kullanışlı bir şey olmadığından bugüne kadar çözüm de üretilmedi.
    2. Bunun yanında bir de Türkçe karakter desteği olmayan bir font seti kullanılmışsa -ki muhtemelen Google font ailesinden çekiliyordur- harfler css ile otomatik büyütüldüğünde Türkçe olanlar kaybolur.
    Sizin eklentide bu ikisi birden var anlaşılan.

Önerim;
    Oraya etki eden css sınıfını bulup text-transform:uppercase; kısmını kaldırarak bir bakın. Türkçe karakter desteği varsa en azından karakterler büyütülmediğinde sorun olmaz.
    Ayrıca burada kullanılan font dışarıdan çekiliyorsa Türkçe karakter destekleyen başka bir font ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Katılımcı Üye
    İletiler
    40

Valla bu joomla zıkkımında cok yenıyım o yuzden nasıl acıklacagımı bılmıyorum bu dedıgınızıde pek anlamadım ama baka baka boza boza ogrenıcez

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu 1 kişi (0 üye ve 1 misafir) okuyor. Konuyu okuyan üyeler:

Yer imleri