3 iletiden 1 ile 3 arası.
    Yeni Üye
    İletiler
    21

Standart Panels yardım

Öncelikle selamlar kolay gelsin hocam müsadenle bir kaç sorum olacak panels i kurcalarken aklıma takılan anlamadığım bazı noktalar için yardımcı olursan sevinirim . Öncelikle advanced profile kit eklentisi ile kullanıcıların kendi profil sayfalarını MY Account kısmına tıklayınca açılan sayfada görmelerini saglıyorum burdan yola cıkarak bu hali hazırdaki panel görünümün özelliklerini kendim olusturdugum panele uygularsam APK eklentisine gerek kalmadan APK nın verdiğini kkendim yapabilirim dedim .Aslında amacım panelsi ve mantığını kavramak
    Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  apk1.JPG
Görüntüleme: 5
Büyüklüğü:  63,0 KB (Kilobyte)
    bu yukardaki resim panels kurunca gelen hazır panellerden "User profile template" ye ait burdan ilk sorum işaretlediğim
    Storage overridden kısmı

Resmin ismi:  apk2.JPG
Görüntüleme: 2
Büyüklüğü:  68,9 KB (Kilobyte)
    bu yukardaki ise kendi olusturdugum panel burda
    B-) Storage normal normal oalrak çıkıyor .Drupalde herşey birbiri ile ilintili oldugundan , önceklikle overridden nedemek sonrada normal-overridden şeklinde bir ayar neye bağlı ?
    A-) yine yukardaki resimde kendi oluşturdugum panelde Settings kısmı oluştu burda MENU ve BASİC
    başlıklarını anlamak mumkun ancak Access menusu kafa karıştırıcı geldi .
    Settings başlığında bulunan Access'in içeriği ile Selection rulesin içeriği tıpa tıp aynı , belliki biri farklı bir diğeri farklı işlevlere sahip ama hangisi hangi amaçla kullanılıyor . ?
    Diğer bir konu ;

Resmin ismi:  APK3.JPG
Görüntüleme: 4
Büyüklüğü:  95,6 KB (Kilobyte)
    Bu yukardaki sol tarafta kendi olusturduğum panelin resminde Access kısmındaki açılır menu ve içeriğindeki liste görülüyor ki tıpatıp aynısı Selection rules dede mevcut. Bu resmi Kendi olusturdugum panelde ve systeme ait User profile template ye ait panelde bulunan Selection rules bölümleri olarak farzedelim . yani iki Selection rules in karşılaştırması .
    Sorum şu systemin olusturdugunda daha fazla alan var en basitinden node type ,node language gibi bir kaç alan benim oluşturdugum panel in Selection rules kısmında cıkmıyor bunların çıkması neye bağlı ?
    Son sorum ise Contex ve relationship ile ilgili contex ile ilgili bir video seyrettim php deki if şartlı koşulu ile ilgili bişeyler anlattı anladıgım kadarı ile eyer ,şöyle ise ,değilse vb koşulların yerine geldiği taktirde oluşmasını sağlayan görünümler.
    Resimde göstermemişim ama Contex seçim listesi her iki taraftada aynı sisteminkide benimkininde içeriği Node , node add form ,node edit form ,toke, user, view ...vb bir listeden olusuyor. Relationships ise resimde görüldüğü gibi , siteminkinde bir yıgın liste cıkarken be ne yaptıysam sistemdeki ilişkilerden en azından bir tanesini biel cıkaramadım . Bir ilişki nasılş oluşturulur ? En başta söylediğim gibi herhangi birşey yapmak sitemiyorum amacım mantığını kavramak eyer mantığı kavramak adına bir ilişki olusturma örneği verilirse daha iyi anlarım gibime geliyor .. İmla hatalrı devrik cumleler gibi yazım hatalarım için özür dilerim Bu kadar uzun soru içinde ayrıca kusura bakma . mümkünse bilindiği kadar anlatılırsa sevinirim .
    Konu yalcin tarafından (06-01-2012 Saat 08:47 ) değiştirilmiştir.

Yönetici
    İletiler
    162

Standart Cevap: Panels yardım

Storage overridden depolanmış verinin geçersiz kılınması demektir. Bir çeşit üzerine yazmak gibi düşün. Bu tarz gelen yapılandırma bir eklenti ile gelir ve dilediğin zaman eklentinin beraberinde getirdiği ayaralara geri dönebilir olursun. Aynı şekilde bir panels oluşturmak istersen hook fonksiyonlarını kullanarak bir eklenti oluşturmalısın yani kısacası bir panels yardımcı eklentisi yazmalısın.

Context ve relationshipsler ise sıfırdan oluturulmuş bir panels sayfasına Selection Rules kısımları eklemek için ilişkilendirme ve koşullandırmalar yapmanı sağlar. Mesela Node Templatelerde sınıflandırma terimleri ile ilgili bir bir değer görülmez ancak context sekmesinde Relationship kısmına "Term from node" ekler ve Selection Rules kısmına geri dönersen göreceksin ki sınıflandırma ile alakalı seçenekler de eklenecektir. Contextler de durum aynıdır. Bu tamamen senin kuracağın ilişkilendirmelerle sınırlıdır.

Bu durumda mesela dyeceksin ki içeriğim "Sıfır araçlar" kategorisinde ise Node Template'i döndür değilse sistemin varsayılanlarını döndür. Ya da içeriğim "Sıfır araçlar " kategorisinde ise uyguladığım tema şeklinde döndür. Hemen aşağısına ise ikinci ellerle ilgili ikinci bir variant ekleyerek içeriğim "ikinci el" kategorisinde ise şu yapılandırmayı döndür. Dediğim gibi bundan sonrası artık senin ilişkilendirme yapmana bağlı kalır. Burda da artık hayalgücünden başka yardımcın olmayacktır.

Relationshipsler direk olarak Rules kısmına yeni alanlar eklerken Contextle "Context Exist" alanı tıklanarak kullanılabilir. Panels o kadar geniş bir eklentidir ki onu bir kaç satırda anlatmak mümkün değildir. Hayal gücünle sınırlı olur ancak.

Access zaten bildiğin gibi erişim seçenekleri ile alakalıdır. Arguments ise değişkenleri ifade eder. Bunları değil ben hiçkimse anlatamaz çünkü tamamen ne istediğine bağlı olarak değişirler. Ancak mantığını kavrarsa insan kendisi için yeterli olur. Umarım anlattıklarım yardımcı olacaktır.

İmla hataları benim için değil de dilimiz için ne kadar düzeltilirse ve özen gösterilirse o kadar iyi olur ama sorunun uzunluğu için asla kusura bakmam merak etme

Aslında bu tarz sorular ve üzerlerinde beyin jimnastiği yapmak benim de, drupal kullanan herkes için de faydalı olur çünkü gelişim ancak böyle sağlanır.

Yeni Üye
    İletiler
    21

Standart Cevap: Panels yardım

yanıtlar için teşekkurler

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu 1 kişi (0 üye ve 1 misafir) okuyor. Konuyu okuyan üyeler:

Yer imleri