3 iletiden 1 ile 3 arası.
    Katılımcı Üye
    İletiler
    46

Question Joomla ile Yolları Ayırmanın Vakti Geldi mi?

Mambo'dan geçişten itibaren Joomla kullanıyorum. Çok sayıda site yaptım ve hala devam ediyorum. Güncelleme desteği gelmesi ile birlikte güncellik ve güvenilirlik bir üst seviyeye çıkmış olduğundan rahatladım. Yalnız birkaç yıldır yaşadığım bazı şeyler artık beni rahatsız etmeye başladı:

1- Artık ücretsiz eklenti sayısı %30-40 lara kadar indi. Hatta bazı basit eklentiler var ki ücretsizini bulmakta bile zorlandım. Burada aynı eklentinin Lite olan ücretsizlerini hiç hesaba katmıyorum bile.
    2- Tema hizmeti veren firmaların sayısının artması çok iyi olmakla birlikte tema ücretlerinin nispeten yüksek olması.
    3- Bazen basit bir site yapmak için temanın Quickstart paketinde yer alan ayarları incelemek ile çok fazla zaman harcanması.

Php ile bir admin panel yazmaya başladım ve temelde özellikleri Joomla'dan esinlenerek devam ediyorum. Themeforest üzerinden 15-20 dolara HTML5 tema alıyorum site ön yüzünü onlarla hallediyorum. Hatta bazı zamanlarda çok güzel ücretsiz HTML5 temalar var onları kullanıyorum. Tabi tüm bu temaların responsive olduğunu söylemeye gerek yok.

Sizler ne durumdasınız, nasıl sorunlar yaşıyorsunuz? Bu şekilde devam etmeyi düşünüyor musunuz yoksa farklı çözümler arıyor musunuz? Kendi CMS sistemimi yazma noktasında yanlış mı yapıyorum? Fikir verecek olursanız memnun olurum

Standart Cevap: Joomla ile Yolları Ayırmanın Vakti Geldi mi?

1- Joomla her ne kadar ücretsiz olsa da söylediklerinizin aksine artık bazı şeylerin ücretli olması gerekiyor diye düşünüyorum bende. Şuana kadar yaptığımız bütün projelerde ücretli eklenti kullanmamız gerektiğinde satın aldık ve kullandık. Son derecede başarılı sonuçlar alabiliyoruz.

Tabi bu söylediğimi gerçekleştirmek içinde yapılan hizmetin 200-300 TL olmaması gerekiyor ki uğraştığınız, aldığınız eklentiler yaptığınız işe değsin. Projeye başlamadan önce piyasa ve eklenti araştırması yapıp ona göre fiyat çıkartmakta fayda var. En basit örnek; saatlerde uğraşıp bir şeyi yapmaya çalışmaktansa 20 dolar verip kurduğum gibi çalışmasını tercih ederim.

2- Tema hizmeti için Enes ile yakında yeni bir projemizi hazırlıyoruz ve yayına alacağız. O yüzden bir şey söyleyemem. Yaklaşık 5-6 senedir hazır tema kullanmadım diyebilirim.

3- Bu söylediğiniz yine hazır tema olmasından dolayı kaynaklanıyor.

Özel yazılım her zaman iyi sonuçlar vermeyebilir. Şuana kadar gelen çoğu müşterimiz özel yazılımdan bıktığı için geliyor ve özellikle Joomla ya da wordpress olarak aratıyorlar ve bize ulaşıyorlar. Çünkü bir sıkıntı olduğunda ya da bir anlaşmazlık olduğunda yazılımcının nazıyla uğraşmak istemiyorlar. Ama bizim joomlamızda böyle değil. Ben sen olmasakta bunu kullanan binlerce kişi var ve en kısa sürede çözüme ulaşabiliyor.

Tavsiye olarak özel yazılımın her zaman sana avantaj sağlayabilir. Standart kurumsal yapısı olan siteleri yazılımınla başarıyla sonuç alabilirsin. Ama herşeyi bununla yapmaya çalışmaman. Joomla olmasa en azından wordpress olarak yoluna devam etmen.

Kaldı ki özellikle php bilginiz var ise neden joomlaya kendi eklentilerini yapmaktansa özel yazılım yapıyorsun mesela? Ufak tefek ücretsiz eklentileri düzenleyip sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.
    Profesyonel Joomla! Tasarımı | Profesyonel Joomla! Desteği

Netbilsis Dijital Medya Ajansı ve İnternet Hizmetleri
    Kurumsal | Hizmetlerimiz | Referanslarımız | İK | İletişim

Katılımcı Üye
    İletiler
    46

Standart Cevap: Joomla ile Yolları Ayırmanın Vakti Geldi mi?

Ücretli eklentilerde sıkıntı süre sınırlı olması. Aldığınız eklentinin desteği kadar para ödüyorsunuz. Mesela bir form eklentisi aldınız 12 ay güncelleme verecek şekilde ancak sonra açık çıktığında güncelleme alamıyorsunuz. O halde ücretli olmasının avantajı devre dışı kalıyor. Bundan dolayı zaten Joomla'yı tercih etmiyor muyuz? Yani ben biliyorum ki Joomla veya WP ile bir site kurduğum zaman 3 yıl sonra bile güncellememi sorunsuz yapabiliyorum. Neredeyse 10 yıl veya fazla oldu şu zamana kadar yaptığım Joomla ile sitelerde hemen hemen hiç bir eklentiyi ücretli almadım ki bu siteler arasında 9 yıldır desteğini verdiklerim bile var. Demekki her yıl 30 dolar versem eklentiye en az 300 dolar edecekti yıllar boyunca. İşin bir diğer tarafı sadece bir eklenti kullandıysam sitede bu fiyat eğer bir eklenti daha olsa daha artacaktı maliyet. Elbette site yapmadan önce fiyat verirken araştırmasını yapıp vermek lazım ama sonraki yıllarda müşteriden eklenti parasını talep etmek çok kabul görmüyor ne yazık ki.

Tema zaten benim gibi programcılar için hep sorun olmuştur. Nitekim -genelde- programcıların grafik tarafı biraz zayıf kalıyor mecburen hazır temaya yönelmek zorunda kalıyoruz.

Hocam özel yazılımda müşteri neden sorun yaşıyor çünkü programcı ya işi yapmıyor bırakıp kaçıyor ya da yaptıktan sonra destek vermek için ekstra ücret istiyor. Daha pekçok sorun olduğunu zaten piyasadan biliyorsunuz. Elbette Joomla ve WP bilen çok sayıda insan olması müşteriyi rahatlatır çünkü değiğin gibi hem destek bulabilecek hem de eklenti.

Eğer aldığım iş gereği detaylı bir şey değilse zaten Joomla'da bu işi halledemeyecek eklenti yok gibi. Detay gerektiren bir iş ise siteyi komple kendim kodlamayı tercih ediyorum zaten. Joomla için eklenti elbette yazılabilir ancak bağımsız bir kodlama olduğu zaman daha esnek olabiliyorum. Özel yazılım ile yapamayağım şey çok az ancak orada da kıyas yapıyorum. Eğer çok uzun süre kodlamam gereken birşey ise o zaman Joomla ile hazır bunu halledebileceksem direkt oraya yönleniyorum.

Neden kendi CMS sistemimi kodlamayı düşündüğüme gelecek olursam. Şu zamana kadar tecrübem müşterinin temelde yaptığı iki-üç şey var:
    1- Siteye yazı eklemek,
    2-Resim eklemek

Sizlerde mutlaka görüyorsunuzdur benim gördüğümü. Hatta şunu rahatlıkla söyleyebilirim müşteriler siteyi yaptırdıktan sonra sadece yarısı yazı vs. eklemeye devam ediyor. Gerisi ya bana gönderiyor ya da hiç ilgilenmiyor bile. Bunda biraz Joomla'nın arayüzünün zor gibi gözükmesi var. Her ne kadar çok kolay bile olsa müşteri bizim gibi yaklaşmıyor olaya. Madem genelde yaşadığım şey bu o halde çok kolay bir site admin paneli ile lazım olacak temel şeyleri eklemek yeterli diye düşündüm.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu 1 kişi (0 üye ve 1 misafir) okuyor. Konuyu okuyan üyeler:

Yer imleri